V piatok 26.02.2016 nadránom zomrela naša sestra Františka Kabová (1928-2016) vo veku 88 rokov. Bude nám chýbať jej milý úsmev a zurkotavý smiech… Aj včera sa ešte smiala a potom v noci tíško zaspinkala.

Pohreb sa konal v nedeľu 28.02.2016 o 13:00 na cintoríne v Hrnčiarovciach nad Parnou. Odslúžil ho br. kaz. S. Ondrušek a br. Varga, za pomoci br. kaz. Homišina. Ďakujeme všetkým, ktorým svojou prítomnosťou i aktívnou účasťou v programe prispeli k dôstojnému priebehu obradu. Prajeme úprimnú sústrasť  pozostalým.

Ale ja viem, že môj vykupiteľ žije a posledný sa postaví nad prachom. A keď raz toto všetko rozborí moju kožu, potom zo svojho tela uvidím Boha, ktorého ja uvidím sebe… (Jób 19, 25-27)

V kronike trnavského zboru si môžeme prečítať toto:

Ja som sa s rodičmi prisťahovala do Trnavy z Kysúc v roku 1944. Mala som vtedy 16 rokov a rada som navštevovala v sobotu zhromaždenia adventistov, ktoré sa konali vedľa u susedov Kabovcov. Veľmi sa mi páčilo, akým pekným príkladným životom v rodine žijú. Pán aj mňa oslovil a prijala som ho za svojho osobného Spasiteľa. V roku 1950 som prijala svätý krst v Bratislave.

Svätý krst v roku 1950 v Bratislave

S manželom Jurajom Kabom sme tak vychovali aj naše deti  a sme vďační Bohu, že všetci našli cestu k Pánovi a že sú všetci pokrstení. Žiaľ, manžel mi pri dopravnej nehode zahynul.

Keď jej ako 45-ročnej zomrel manžel, ktorého na bicykli zrazil zozadu opitý vodič, do 60 rokov pracovala, aby uživila 5 detí.

Vľavo: 1973 - pohreb manžela, br. Juraja Kabu ml. Vpravo: 1975 - pohreb otca, br. Juraja Kabu st., zakladajúceho člena zboru

Syn Vladko bol pokrstený ako 16-ročný a mladší Jarko ako 15-ročný, obidvaja v roku 1969, dcéra Ľubka v roku 1974 ako 16-ročná. Všetci podľa svojich schopností slúžia Pánovi.

Františka bola napriek všetkému ťažkému, čím si v živote prešla krásnym, veselým, rozdávajúcim sa človekom…  A takto si na ňu spomína jej vnučka Ľubka:

„Bola to tá najúžasnejšia babička, akú si viete predstaviť. Naplnila môj život šťastnými detskými spomienkami a stala sa mi vzorom pokory, vytrvalosti, múdrosti a duchovnosti.“

Dovidenia na novej Zemi, Františka

→ Sobotňajšiu kázeň „Úplne všetko nové“ si môžete prečítať TU.