(Rozhovor moderuje kazateľ br. J. Černohorský, odpovedá teologička S. Sílová.)

Pokúšanie sa zameriava na 3 oblasti:

  • chuť,
  • zrak,
  • túžbu byť niečo viac.

Otázka: Čo môže urobiť dnešný človek, aby sa v týchto oblastiach dokázal ovládnuť? Aby sa ten smer nevychýlil niekam zle? Ťažká otázka.

Odpoveď: Ťažká otázka. Ja budem mať stále dokola tú istú odpoveď. Zase otázka vzťahu. Ja na to naozaj nemám inú odpoveď.

  1. Je to zase otázka vzťahu k Bohu. Dôverujem mu, keď mi vraví, že je niekde hranica, za ktorú nemám ísť, nie preto, že On je ten, kto si na tom pedantsky trvá a „Ty ma poslúchneš“, ale skôr preto, že je to dobré pre mňa? On chce pre mňa dobré. Takže poslúchnuť Ho, aj keď sa mi úplne nechce a mám pocit, že tam niekde za tou hranicou by som zažila ešte niečo lepšie – ono to tak nie je, len sa to tak zdá, rovnako ako sa to zdalo v tej (rajskej) záhrade.
  2. Potom mať dobrý vzťah k druhému. Keď robím niečo zlé, tak väčšinou to nie je tak, že by som si tie dôsledky niesla len ja, ale tie dôsledky znášajú aj ľudia, ktorí sú mi najbližší. Ak ich mám rada, tak si rozmyslím, či urobím niečo, čo by ich nejakým spôsobom buď zarmútilo alebo poškodilo.
  3. A potom je to tiež dobrý vzťah k sebe samému. Zase: je to pod moju úroveň robiť si zlé veci. Mám sa dosť rada na to, aby som robila veci, ktoré mi Pán Boh hovorí: „To nerob, nebude ti dobre.“ Mám sa dosť rada na to, aby som to neurobila, aj keď sa mi tak strašne chce.

12:03 – 13:49

..

===

Toto videozamyslenie je k 2. kapitole štúdia sobotnej školy v 1. štvrťroku 2018 na tému „Správcovstvo – Motívy srdca“. Názov kapitoly je „Vidím, chcem, vezmem si“. Nové videozamyslenie si môžete každý týždeň pozrieť TU.