Od 4.10.2017 do 13.12.2017 prebiehal jesenný cyklus KZ s nasledujúcim programom:

 • 04.10.2017 – J. Novota: Ako sladiť zdravo – s cukrom i bez cukru – čítaj dolu ↓
 • 25.10.2017 – O. Pazerini: Otoč loď predtým, než narazí do ľadovca čítaj dolu ↓
 • 15.11.2017 MUDr. M. Moskala: Radosť a tvoje zdravie čítaj dolu ↓
 • 13.12.2017 – MUDr. M. Moskala: Ako sa vyrovnať s minulosťou čítaj dolu ↓ 

Miesto konania: Trhová 2, Trnava – budova bývalého Tatraskla, 1. poschodie.
Čas: 17.30 hod. Vstup voľný.

Program si môžete stiahnuť vo formáte .pdf TU.

===

04.10.2017 – J. Novota: Ako sladiť zdravo – s cukrom i bez cukru

M. Homišin na úvod privítal prítomných a prebral s nimi prvé dva body New Startu. Predstavil lektora a novinku: záujemcov pozval, aby sa prihlásili u 2 prítomných masérok (Vierky a Dominiky st.) k masáži šije a chrbta cez šaty. O masáž bol záujem.

Samotná prednáška bola smerovaná do praktickej roviny. Vychutnávanie si zdravých sladkostí je len časť 1. bodu New Startu – výživy. Pri jednom sladenom nápoji denne sa zvyšuje riziko obezity u detí o 60 %. Cukrovka má na svedomí 60 000 amputácií ročne. Izolovaný cukor by mal tvoriť menej ako 10 % kalorickej hodnoty/energie, nie je to živina nevyhnutná pre život. Ak má bežný človek skonzumovať 2 000 kcal denne, 10 % z toho je menej ako 50 g. Zdravie zubov nie je ohrozené pri cca 20 g denne. Do tohto limitu treba zarátať všetky voľné cukry (aj med, sirup, agáve, ovocnú šťavu, ale tiež cukor obsiahnutý v kečupe, horčici a iných výrobkoch). 300 ml ovocnej šťavy je cca 30 g cukru, je dobré šťavy riediť vodou.

Deťom môžeme správnu konzumáciu cukru predstaviť tak, že keď je cukor s kamarátmi (vlákninou, vitamínmi, minerálmi – napr. v ovocí), tie dajú naňho pozor, no kým je sám, vystrája. Komplexné sacharidy nachádzame v pravom celozrnnom chlebe a ovsených vločkách.

Dôležité je neriešiť jednotlivú sladkosť, ale dbať na dobrý základ jedálnička a pohyb – riešme hlavnú stravu. Zdravá výživa spočíva v komplexnosti, nestavajme ju na „zázračných“ potravinách. Pre deti je zdravou sladkosťou čerstvé alebo sušené ovocie, orechy a semená, celozrnné obilniny.

Našu snahu vždy niečo kazí. Deti potrebujú, aby boli ku zdravej strave vedené zo všetkých strán (rodičia, škola, bufetári…)

Ak chceme mať zdravé zuby a ďasná, redukujme frekvenciu konzumácie sladených pokrmov a nápojov – pime len vodu medzi hlavnými jedlami, jedzme viac jedál bohatých na vápnik a rieďme čisté ovocné šťavy. Pridajme vitamín D, vlákninu, tvrdý syr, žuvačky bez cukru.

Pri pečení skúsme časť cukru nahrádzať orechmi, citrónom, karamelom, vanilkou. Do kaše si pridávajme hrozienka alebo med. Výborný je čokoládový krém z tofu: biele tofu rozmixujeme na hladko, pridáme roztopenú horkú čokoládu a trochu medu alebo iného sladidla, môžeme pridať aj arašidové maslo. Je bohatý na bielkoviny, vápnik, vlákninu. Sladiť sa dá aj ovocím, datlami, stéviou (aj lístkami), na živiny obhatou trstinovou melasou. Dôležitejšie než otázka, či máme používať biely alebo hnedý cukor je jeho množstvo. Niektoré sladidlá sú zbytočne drahé (javorový a agávový sirup). Fruktóza sa skôr premení na tuk ako izolovaný cukor.

Niekedy nahrádzame duševné naplnenie fyzickým pôžitkom (prejedáme sa, ládujeme do seba sladké). Treba si uvedomiť, že problém riešime náhradou. Viera by mala byť praktická, frustráciu odovzdávajme vyššie. Sladkosť je niečo navyše k životu, ale život má byť naplnený niečím iným. Neriešme problémy jedlom. Potrebujeme naplnené vzťahy. Žime tak, aby sladkosti nemuseli byť naším jediným potešením, ale iba spestrením života. Tým, čo majú problémy s trávením, môže pomôcť nová kniha od MUDr. Bukovského: Zachráňte svoje črevo, Protiprdkavá kuchárska kniha.

Po prednáške nasledovala diskusia a cvičenie na chrbticu s Dominikou ml. V krátkom príbehu sme premýšľali o dvoch cudzincoch, ktorí prišli do nového mesta a našli tam buď dobrých alebo zlých ľudí – podľa toho, ako ich vnímali. Klubové stretnutie sme zakončili ochutnávkou.

Letáčik vo formáte .pdf si môžete stiahnuť KZ 2017 jesen_letacik 01.

===

25.10.2017 – O. Pazerini: Otoč loď skôr, ako narazí do ľadovca

Na úvod sme si s Martinom tradične zopakovali New Start – prvé dva body, Výživu a Pohyb – a prebrali dva nasledujúce, Vodu a Slnko.

Následne sme medzi nami srdečne privítali Olinku Pazerini, známu karikaturistku, ktorá svojimi kresbami prispieva aj do Magazínu Prameny zdraví a vytvorila aj piktogramy New Startu. Ako nám prezradila, slovenskí karikaturisti vytvárajú karikatúry bez textov, kým české sprevádza aj text. Jej prednáška ukázala čriepky múdrostí zo života, bola o zdraví i vzťahoch, vlastných postrehoch a skúsenostiach a pohladila na duši. Medzi jednotlivými snímkami sme sa zasmiali na vtipoch, ktoré Olinka miluje a rada sa o ne delí.

Audionahrávka (52:43):

..
Letáčik si môžete stiahnuť tu: KZ 2017 jesen_letacik 02

===

15.11.2017 – MUDr. Moskala: Radosť a tvoje zdravie

Na úvod Martin zopakoval predošlé body New Startu a prebral dva nové. Taktiež zhrnul základné body minulej prednášky Olinky Pazerini. Potom privítal rečníka, stomatológa a misionára MUDr. Moskalu. Skôr, ako mu odovzdal slovo, oboznámil účastníkov s možnosťou bezplatnej masáže od Dominiky a Vierky. Taktiež poprosil prítomných, aby na posledné tohtoročné predvianočné stretnutie priniesli niečo dobré pod zub, aby sme sa navzájom ponúkli.

 MUDr. Moskala sa na úvod spýtal publika, čo najlepšie prospieva nášmu zdraviu. Podľa mnohých dobrá strava obsahuje veľa tuku, cukru a soli. Dnes spôsobuje väčšinu predčasných úmrtí rakovina a srdcovo-cievne ochorenia. Ak si človek uvedomuje hodnotu svojho života, starostlivosť o zdravie je automatická. Spomenul výhody vegetariánskej stravy a tiež zahraničné inštitúcie, ktoré sa venujú zdravému životnému štýlu (Pritikin Longevity Center and Spa, McDougall’s Health and Medical Center, Dr. Kennetha H. Coopera (pohyb), program CHIP, Dr. Dean Ornish (kardiovskulárny program).

RADOSŤ je jednou z najdôležitejších zložiek života. Tešiť sa môžeme z darov, z druha, zo spoločenstva, služby druhým. Jedna švédska štúdia zistila, že ľudia väčšinou reagujú rovnakým výrazom, aký vidia pred sebou. Smiech a úsmev sú brány, ktorými sa dá do človeka prepašovať veľa dobrého. Láskavé skutky pozitívne vplývajú aj na darcu samého. Pomáhanie súvisí s dobrým zdravím: znižuje stres, uvoľňuje endorfíny, lieči nespavosť, bolesti hlavy, kĺbov, chrbta, depresie. Stres potlačuje funkciu imunitného systému (astma, infarkt, atď.), radosť ju zvyšuje až o 50 %.

Deti sa potrebujú naučiť vnímať potešenie a radosť z dávania. Starostlivosť o druhých buduje charakter. V hebrejčine je pre radosť až 9 výrazov, v gréčtine štyri.

PRINCÍPY RADOSTI:

 1. Keď sa radujeme, mozog lepšie funguje. Zasmušilosť tlmí jeho funkciu. Dlhotrvajúca prítomnosť negatívnych chemikálií mozog narúša. Negatívne emócie bránia vývoju dieťaťa.
 2. Keď sa radujeme, lepšie znášame stres.
 3. Po prežitom strese sa potrebujeme vrátiť k radosti.
 4. Radujte sa z úspechu. Nehľadajte na ňom chybičky, kvôli ktorým nevidíme to dobré.
 5. Pripravujte radosť svojej rodine. Prečo siahajú ľudia po alkohole a drogách? Lebo hľadajú radosť, drogy sú skratkou k nej. Radosť vytvára pevné putá v rodine. „To som vám hovoril nato, aby moja radosť zostala vo vás, a vaša radosť aby sa naplnila“ (Ján 15,11). V radosti potrebujeme dozrievať. Čím sme starší, zdroje radosti si viac vyberáme. Po čase už nám nestačí uspokojovať len seba samého. Keď sa venujem druhým, radosť je hlbšia. Duch vďačnosti a chvály prospieva zdraviu tela. Spev je veľmi užitočný a lieči, je zbraňou proti skleslosti a malomyseľnosti – prestane nás pri ňom bolieť hlava (spievať, kým sa tak nestane, jedna pesnička nestačí). Zásada: odolávať pocitom nespokojnosti a trudnomyseľnosti.
 6. Radosť je Boží dar.
 7. Skutočná radosť sa skrýva v pomoci druhým. Paradox: cez vojnu sa Francúzi smiali 20 minút denne, po vojne len osem…

Keď sa Dr. Karla Menningera spýtali: „Akú radu by ste dali človeku na pokraji nervového zrútenia?“, odpovedal: „Vyjdite von, zatvorte za sebou dvere, nájdite niekoho núdzneho a urobte niečo, čo mu pomôže.“

Nedajme sa o radosť okradnúť. Máme kde bývať, kúrenie, jedlo, plné obchody, školy, prácu, rodinu…

A toho dňa sa ma už nebudete pýtať na nič. Amen, amen vám hovorím, že všetko, za čokoľvek by ste prosili Otca v mojom mene, dá vám. Dosiaľ ste za nič neprosili v mojom mene; proste a dostanete, aby vaša radosť bola naplnená. (Ján 16,23.24)

Radosť prinášajú naplnené modlitby. Máme prednosť komunikovania s Bohom. Ako sa MUDr. Moskala priznal, bez Božích darov by chorým a chudobným Bengálcom nemal čo dať. Biblia radosť prikazuje – je to otázka postoja a rozhodnutia:

Ostatne, moji bratia, radujte sa v Pánovi. (Filipským 3,1)

Radujte sa v Pánovi vždycky, a zase len poviem: Radujte sa! (Filipským 4,4)

Človek si vždy nájde dôvod, prečo byť nešťastný a deprimovaný.

Keby vás prezident pozval k spolupráci na projekte, ako by ste sa cítili? Lenže pozvanie prichádza od prezidenta celého vesmíru, pozýva nás do najväčšieho projektu všetkých čias: projektu záchrany človeka. Obrovská je radosť z duchovného narodenia druhých, z nového života.

Ak ma milujete, zachovávajte moje prikázania, a ja požiadam Otca, a dá vám iného Tešiteľa, aby bol s vami na veky… (Ján 14,15.16).

MUDr. Moskala dostal po prednáške zdravý darček. Na budúcom stretnutí 13.12.2017 nám prezradí, „Ako sa vyrovnať s minulosťou“. Po novom roku znovu odchádza do Bangladéša, kde pôsobí. Založil tam už 8 škôl pre cca tisíc detí. Od januára by chceli otvoriť deviatu. V Dháke majú 2 kliniky, plánujú aj pojazdnú zubnú ambulanciu.

Po cvičení s Gitkou sme si pozreli prezentáciu o živote a šťastí. Neodkladajme šťastie a život na neskôr, nečakajme, kým sa stane to a to, kým zmizne nejaká prekážka. Buďme šťastní napriek všetkému. Šťastie nie je cieľ, ale cesta. Usporiadajme si svoje priority, stanovme hranice a vykročme.

Nasledovala prezentácia receptov, cviklového šalátu a cviklových brownies (viď letáčik) a ochutnávka. Prítomní si tiež mohli požičať knihy z klubovej knižnice.

KZ 2017 jesen_letacik 03

audionahrávka (1:08:53):

..

===

13.12.2017 – MUDr. M. Moskala: Ako sa vyrovnať s minulosťou

Audionahrávka (58:52):

..