Nedarí sa vám napĺňať svoje dobré predsavzatia?
– Dôverujte Bohu a dajte mu možnosť,
aby ste to znovu skúsili, druhý, tretí, štvrtýkrát…

V decembri 2012 uverejnil Journal of Clinical Psychology správu, že najväčší počet novoročných predsavzatí sa týka snahy o zníženie hmotnosti a získanie zdravia. Správa z tohto média však konštatuje, že na konci roka dosiahlo svoj cieľ len 8 % ľudí s týmto predsavzatím.   Ak ste na tom ako väčšina z nás, môžete využiť druhú šancu, aby ste získali zdravie alebo zdravé návyky v novom roku.

Ak nepatríte medzi tých, ktorým sa to podarilo a možno sa vám to nedarí už niekoľko rokov, nevzdávajte to. Nezabudnite, že aj Ježiš vám dá ďalšiu šancu, keď sa vám nedarí. Môžeme byť vďační, že jeho milosrdenstvo je nové každé ráno – a každý nový rok.

Ježiš povedal:

Neprišiel som, aby som svet odsúdil.
Prišiel som ho zachrániť.

To znamená, že Boh nebude nad vami odmietavo krútiť hlavou, keď ste opäť nezvládli svoje predsavzatie. Nemusíte sa hanbiť za svoje minulé zlyhania. Boh sa nehanbí za vás.

Príliš veľa ľudí prechádza životom s pocitom viny a myslia si, že Boh ich súdi a kritizuje. A preto nechcú tráviť čas s kritickým bohom, ktorého si predstavujú vo svojej hlave, o ktorom sa domnievajú, že je z nich sklamaný.

Ak chcete v tomto roku získať zdravé návyky, tak toto nie je dobrá cesta, tento druh myslenia je kontraproduktívny. Ak chcete získať zdravie a zdravé návyky, treba uznať, že Boh vás miluje úplne a bezpodmienečne. Ježiš zomrel za vaše zlyhania na kríži, a preto ste Bohom úplne prijatí – bez ohľadu na to, koľko neúspechov ste mali vo svojich predsavzatiach.

V liste Rímskym 5,1 je napísané:

A tak teraz, keď sme získali ospravedlnenie v Božích očiach
vierou v jeho zasľúbenie,
nič nestojí medzi Bohom a nami.
Získali sme pokoj.

Boh vám chce dať v tomto roku svoje najlepšie – bez ohľadu na to, koľkokrát ste zlyhali v minulosti. Biblia hovorí, že budete mať úplne otvorený prístup k Bohu a jeho moci pre svoj život. Nemusíte čakať, kým budete mať svoj život úplne pod kontrolou. Získate všetky výhody Božieho dieťaťa, keď ho spoznáte.

Verím, že tento rok sa môžete úplne zmeniť:
váš fyzický, mentálny, emocionálny aj duchovný život,
ak si jasne uvedomíte Božiu nepodmienečnú a nekončiacu lásku k vám.

Bezpodmienečná láska zmení porazeného na víťaza. Nemáte ani potuchy, koľkokrát vás chcel nebeský Otec zovrieť vo svojom v náručí práve vtedy, keď ste mali pocit, že ste všetko prehrali alebo stratili. Boh vás miluje aj napriek vašim neúspechom. Túži ísť s vami, aby vám tento rok pomohol získať zdravie.


Namiesto toho, aby ste svoje predchádzajúce zlyhania nechali určovať, čo sa stane tento rok, modlíte sa aby ste pochopili veľkú Božiu lásku k vám. Aj ja sa modlím za vás, aby vám jeho láska dala silu robiť v tomto roku neuveriteľné veci.

  • Popremýšľajte a porozprávajte sa o tom, ako ste sa nechali ovplyvniť svojimi minulými zlyhaniami, hlavne v oblasti získania zdravia či zdravých návykov.
  • Prečo je pre vás ťažké prijať bezpodmienečnú lásku Boha vo svojom živote?
  • Čo môže urobiť Božia bezpodmienečná láska pre vás, aby ste prežili zmenu?

Rick Warren, danielplan.com,  preklad Karol Badinský

Zdroj: zdravie.casd.sk