Raz som v novinách Washington Post videl fotografiu starého muža s vlnitými bielymi fúzmi. Mal na hlave kovbojský klobúk, ktorý si pred pätnástimi rokmi kúpil v Mexiku. Sedel na kosačke značky John Deere z roku 1966.

Pod obrázkom bol článok s názvom „Kosačka a kľukatá cesta“. Písalo sa v ňom o Alvinovi Straightovi, 73-ročnom mužovi, ktorý na svojej kosačke prešiel z Laurens v Iowe do Blue River vo Wisconsine. Celých 400 kilometrov šiel rýchlosťou 8 km/hod s pedálom až na podlahe. Do cieľa svojej cesty dorazil o 6 týždňov. Najrôznejšie rozhlasové stanice o ňom celý čas podávali správy. Šiel po bočných cestách okolo kukuričných polí a pastvín. Spával v provizórnom prívese, v ktorom mal molitanový matrac, niekoľko diek a trochu jedla. Nebola to však „vylomenina“, ale love story.

Straight šiel navštíviť svojho brata po infarkte. Čo mal robiť, keď býval 50 kilometrov od najbližšej autobusovej zastávky, zrak mu neslúžil až tak dobre, aby mohol šoférovať auto, jeho brat mal 80 a čas neúprosne letel?

Straight celú zimu premýšľal, ako sa k nemu dostať. Potom si zaobstaral príves, kúpil kosačku značky John Deere a vyrazil na cestu.

Štyri dni po štarte musel dať vymeniť štartér a generátor. Po 140 kilometroch sa mu minuli peniaze a ďalšie mal dostať až o 2 týždne. Odstavil teda pri ceste a čakal.

Keď bol asi 50 kilometrov od hranice Wisconsinu, zastihol ho prudký dážď, ktorý ho zdržal ďalší týždeň. Nakoniec dorazil do Blue River k prívesu svojho brata. Posledné desiatky metrov musel kosačku tlačiť, lebo sa pokazila.

Čo motivovalo Alvina Straighta, aby sa vydal na takú ďalekú cestu? On sám o tom povedal: „Keď som sa dozvedel, aké nešťastie stihlo môjho brata, vedel som, že za ním musím ísť. Chcel som ho vidieť.

Pripomenulo mi to iného Brata, ktorý takisto nemohol zostať doma, preto prišiel na našu Zem.

Priateľ miluje v každom čase a brat sa rodí na čas súženia.
– Príslovia 17,17

Konečným výsledkom nášho života sú hodiny, v ktorých sme milovali.
– Wilhelm Busch

Zdroj: www.dobreranko.sk
Foto: www.pixabay.com