Sladký je spánok sluhu, či sa naje málo, alebo veľa, ale sýtosť nedá boháčovi zaspať. Je aj ďalší neduh, ktorý som videl pod slnkom: bohatstvo, ktoré majiteľovi nahonobili na jeho nešťastie. Zlým počínaním sa to bohatstvo stratí. Syn, ktorého splodí, nebude mať nič v ruke. Kazateľ 5,11-13

Pamätám si časy, keď som nepoznal nikoho, kto by mal problém so spaním. V súčasnosti stretávam stále viac ľudí, ktorí tento problém majú..

Šalamún nám dáva jednoduchú radu. Je to recept pre každého, kto má zdravé ruky a nohy. Receptom na sladký spánok je práca. V období, keď vznikla kniha Kazateľ, väčšina ľudí pracovala fyzicky. Dnes je stále viac tých, ktorí k svojej práci fyzickú silu nepotrebujú. Veľa sedíme, pozeráme do monitorov, diskutujeme, šoférujeme, vypisujeme… Domov sa vraciame vyčerpaní, a keď si nakoniec ľahneme, spánok neprichádza.
.
Veľmi dobre poznám ten pocit, ako sa zmení môj spánok, keď mám možnosť robiť niečo, pri čom nepotrebujem len hlavu, ale aj telo. Fyzická záťaž je ten najlepší liek na väčšinu problémov so spánkom.
.
Šalamún myslí aj na to, že je rozdiel medzi človekom, ktorý žije z toho, čo zarobí, a tým, kto už zarábať nemusí. Lepšie spí ten, kto vie, že mu nikto až tak veľa vziať nemôže. Horšie je na tom bohatý, ktorý má strach, že sa stane chudákom.
.
„Sladký spánok“ nie je samozrejmosť. Je to zaspávanie s pocitom, že som prežil zmysluplný deň a možno aj niekomu pomohol.

Bože, ďakujem, že mi dávaš toľko, aby som sa o to nemusel báť, a pritom sa mal o čo podeliť. Ďakujem Ti aj za pokojný spánok.

Zdroj: V. Fürst – Vydrž, stojí to za to